Fatma TAŞ


Aile Danışmanı, Davranış Bilimci, Psikoloji (Yüksek Lisans) , Yazar, Kişisel Gelişim Danışmanı, NLP Eğitmeni, Yaşam Koçu ve şirketin kurucusudur.

İLGİ EĞİTİM DANIŞMANLIK

Fahrettin Kerim Gökay Caddesi Çamtepe Sokak No:2 Kat:5 Daire:13 Corner Palas Apt.  Göztepe/Kadıköy  İSTANBUL Tel: 0216 567 69 80 Email: bilgi@ilgidanismanlik.com

Ümraniye Belediyesi Dergisi 2006

Sevginize Şart Koşmayın!


Ümraniye Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen ‘Aile İçi İletişim’ isimli panelde konuşan kişisel gelişim uzmanı Fatma Taş, anne ve babalara seslendi: Çocuklarınıza iyi bir çeyiz sandığı yanında, iyi anne-baba olma bilinci de verin!”

Ümraniye Belediyesi’nin düzenlediği Aile İçi İletişim panelinde konuşan kişisel gelişim uzmanı Fatma Taş, aile içi iletişim sorunlarıyla ilgili olarak uyarılarda bulundu. Ailenin toplumun temeli olduğunu hatırlatan Taş, bu birimin bozulmasıyla toplumsal yapının çok ciddi yaralar alacağını ve bozulmanın devam etmesi halinde bütün toplumun aynı süreci yaşayacağını belirtti. Günümüz dünyasında aile kurumunun hep göz ardı edildiğini söyleyen Fatma Taş, ülkemizde de bu anlayışın giderek yaygınlaştığına dikkat çekti.


PAZARLIKTAN VAZGEÇİN!

Özellikle ebeveynlerle çocuklar arasında ilişkilerin karşılıklı şartlandırmalarla yürütüldüğünü söyleyen kişisel gelişim uzmanı Fatma Taş, bu tutumun olumluymuş gibi göründüğünü ancak zaman ilerledikçe ilişkilerin pazarlık eksenine oturduğunu hatırlattı. Özellikle karı-koca kavgalarının temelinde de aynı tutumların yattığını söyleyen Taş, şunları söyledi: “Karı-koca arasında yaşanan karşılıklı şartlanma ve bu şartlanmalarda bir tarafın kurala uymaması, beraberinde restleşmeleri getiriyor. Kadın, kocasına ‘ben şunu yaparım ama sen de karşılığında şunu yapacaksın’ diyor. Koca da aynı şeyi karısına yapıyor. Bu tutum zamanla ilişkide belirleyici unsur olmaya başlıyor. İki taraftan biri vaadinde bulunmadığında, bu sorun çok ciddi kırılmalara neden olabiliyor. Zira en küçük bir ihmal bile, karşı tarafın işi gurur meselesi yapmasına ve karşılıklı bir güvensizlik ortamı oluşturmasına neden olabiliyor. Bu durumun tek çözümü hayatı ve aileyi paylaşmaktır. Karşılıklı şartlandırmalarla değil, paylaşım, hoşgörü ve yardımlaşma ile ilişkiler sürdürülebilir. Maalesef anne-baba bu tür sağlıksız tutumları çocuklarına da yansıtıyor. ‘Şunu yapmazsan tatil yok’, ‘filan şeyi yapmazsan izin yok’ gibi tutum ve davranışlarla, büyük sorunlara zemin hazırlıyorlar.

Aile içi iletişimin en çok çocuklar üzerinde olumsuz etkiler yarattığını belirten Fatma Taş, anne-babaların bu konuda çok hassas olmaları gerektiğini söyledi. Çocukların yetiştirilmesinde bilgi ve görgünün en önemli unsur olduğunu hatırlatan Taş ‘evlik yaşına gelen çocuklarınıza iyi bir çeyizden daha çok , onun kuracağı aileye ve gireceği yeni ortam ve ilişkiler için olgunluk, bilgi ve görgü verin. Fatma Taş şu tavsiyelerde bulundu:

 • Lütfen sevgiyi çıkarlarınıza alet etmeyin.
 • Aile ilişkilerinizi karşılıklı menfaatlere feda etmeyin.
 • Şartlardan kurtulun. Cümlenize ‘eğer’le başlamayın.
 • Kollarınızı açın. Sevginizde cömert olun.
 • İçinizden sevmeyin. Sevginizi dışa vurun.
 • Sevmeye önce kendinizden başlayın.
 • Elalem’den kurtulun. Kendiniz için yapın.
 • Çocuklarınıza küçüklükten itibaren değer verin.
 • Çocuklarınızı birer yetişkin gibi ciddiye alın.
 • Çocuklarınıza insan ilişkilerin gerekliliğini ve önemini anlatın.
 • Yetişkin gençlere çocuk muamelesi yapmayın.
 • Evlilik çağına gelen gençlere iyi bir çeyiz kadar, olgunluk, bilgi ve görgü verin.