Fatma TAŞ


Aile Danışmanı, Davranış Bilimci, Psikoloji (Yüksek Lisans) , Yazar, Kişisel Gelişim Danışmanı, NLP Eğitmeni, Yaşam Koçu ve şirketin kurucusudur.

İLGİ EĞİTİM DANIŞMANLIK

Fahrettin Kerim Gökay Caddesi Çamtepe Sokak No:2 Kat:5 Daire:13 Corner Palas Apt.  Göztepe/Kadıköy  İSTANBUL Tel: 0216 567 69 80 Email: bilgi@ilgidanismanlik.com

Yeni Şafak 05.01.2005

Mutlu bir evlilik için güzellikleri paylaşın

Evlilikte kişilik ve karakter uyumu büyük yer tutuyor. Mutlu bir yuvanın temelinde güzel şeylerin ortak paylaşımı olduğunu beliten kişisel gelişim uzmanı Fatma Taş, kendisine gelen çiftlere evlilik terapisi yaparak onların yuvalarını kurtarıyor.

 

·  AYŞE OLGUN / İSTANBUL

Kişisel gelişim uzmanı olarak kendisine başvuran çiftlere evlilik terapisi yapan Fatma Hanım, diğer yandan da özel bir üniversitede Davranış Bilimleri üzerine eğitim görüyor. Aynı zamanda birikimlerinden yola çıkarak evliliğin anlamı üzerine de bir kitap hazırlıyor. Bu kitabı yazmaya iten sebep ise ise kişisel gelişim uzmanı olarak evli çiftlere hizmet verirken karşısına çıkan sorunların temeline inerek ortak çözüm üretmek. Kendisine başvuran kişilik testleri uygulayarak aralarındaki uyumu ve uyumsuzluğu ortaya çıkarıyor. Evlilikte birinci sırada kişilik ve karakter uyumunun yer aldığını ifade eden Fatma Hanım, mutlu bir yuvanın temelinde güzel şeylerin ortak paylaşımı olduğunu belirtiyor.

Erkekler dış, kadınlar iç referanslı

NLP tekniğiyle kadın erkek arasında evlilik döneminde yaşanan sorunların nedenini araştıran Fatma Hanım erkeklerin 'dış referanslı' kadınların ise 'iç referanslı' olması üzerinde duruyor. Yani erkekler evlilikte attıkları adımlarda annelerinin sözlerine büyük önem veriyorlar. Kadınlar ise kendi duygu ve düşüncelerine. Bu yüzden zaman zaman dış sesle iç ses arasında tartışma ortaya çıkıyor. İşte kaynana sorununun temelindeki farklılıklar da buradan kaynaklanıyor. İkili ilişkilerde karşınızdaki kişiyi tanımanın en iyi yolunun onun çocukluk dönemi olduğunu söyleyen Fatma Hanım, evde babanın ve annenin rolünün çok önemli olduğunu vurguluyor. Baba evde yeterli derecede baskın değilse erkek çocuğun mücadele ve direnç gücü ilerde zayıf olabiliyor, evde zayıf anne karakteri ise kız çocuğunu daha erkeksi ve güçlü bir görüntüye itiyor. Aynı zamanda uyuşturucu tedavisi de uygulayan Fatma Hanım, aile içi iletişimdeki sorunların ve doyumsuz sevginin gençliği uyuşturucu, alkol ve sigaraya kaydırdığını belirtiyor