Fatma TAŞ


Aile Danışmanı, Davranış Bilimci, Psikoloji (Yüksek Lisans) , Yazar, Kişisel Gelişim Danışmanı, NLP Eğitmeni, Yaşam Koçu ve şirketin kurucusudur.

İLGİ EĞİTİM DANIŞMANLIK

Fahrettin Kerim Gökay Caddesi Çamtepe Sokak No:2 Kat:5 Daire:13 Corner Palas Apt.  Göztepe/Kadıköy  İSTANBUL Tel: 0216 567 69 80 Email: bilgi@ilgidanismanlik.com

150 SORUDA EVLİLİK OKULU


EVLİLİK OKULU
Sağlam Yuvanın Çatısı: Eşler Arasında Sevgi

Kaynak: Genç Gelişim Dergisi
Sayı: 40
Yazan: FATMA TAŞ
Bu e-posta adresini spambotlara karşı korumak için JavaScript desteğini açmalısınız


Sevgiyi ifade ederken, evrensel sözcükler  kullanılır. Seni seviyorum sen benim için değerlisin gibi…  Sevgiyi ifade etme şekli, kişinin algılarına, yüklediği anlama ve gelenekleri ile ilgili olarak değişir. Karşıdaki birey, kendisine sunulan sevginin yapısını tartar; gerçek mi, yüzeysel mi, rol mü, özden mi… Bu tanımlamaları bilinç altında yapar. Sevgiyi ifade eden kişiye tepkisini ona göre verir. Çıkarsız sevginin değerini bilmek ve sevginin enerjisini  paylaşmak,  karşılıklı yaşanan en büyük  zevktir.


Saf ve duru sevgi özverilidir. “Özveri” hiçbir karşılık beklemeden sınırsızca verilen duygudur. Çıkar beklentisi ile oluşan sevgi farklıdır. Ne olursa olsun, bir geri dönüşüm beklenir. Bu sevgiye de “fedakarlık” diyoruz.

Fedakârlık sözcüğünü FEDA-KÂR olarak ayırıyorum. Bir şeyler feda edilerek karşılığında kâr beklentisine giriliyor. Örneğin, bazı anneler çocuğunu yetiştirirken “Yemedim yedirdim, giymedim giydirdim. Sana çok fedakârlıklar yaptım. Sen de büyüdüğünde benimle ilgileneceksin. Bana bakacaksın…”gibi ifadelerde bulunurlar. Anne, çocuk büyüdüğünde yaptıklarının karşılığını ondan bekler. Yapılmıyorsa sürekli söyleyerek yaptırır.Bu durum da insanların dünyasını farklı boyutlara getirebilir, huzursuzluklara ve sorunlara yol açabilir. Sevgiyi koşulsuz vermek, eşler arasında çok önemlidir.

Sevgi, sınırsız ve çoğalan bir duygudur. Eşler arasında sınırlandırılıyor ve beklentiye dönüşüyorsa o yuvada sorunlar  ve mutsuzluklar başlıyor demektir.“Eğer evimiz olursa, seni çok seveceğim.”“Eğer paramız olursa, sevgimi sana daha çok göstereceğim” gibi sözcükler telaffuz ediliyorsa, koşullu sevgi var demektir.
 
Eşler arasında “özveri” ve saf sevgi net hissettiriliyorsa, o yuvada iç huzur, mutluluk ve dayanışma vardır. Mutluluğu birlikte paylaşırken, enerjilerini de etraftakilere çok rahat yansıtırlar. Fedakar bir sevgi varsa, enerji negatiftir. Aralarındaki enerji de ara ara kopar. Huzursuz, mutsuz ve yüzleri gülmeyen kişiler olurlar. Bu durum elbette çocuklara ve çevreye yansır.“Özveri” için en önemli unsurlar sevgi dolu iletişim, şefkat, merhamet, takdir, emek verme ve fardındalıktır. Sevginizin özverili olup olmadığını kontrol için aşağıdaki cümleleri dikkate alabilirsiniz.

 • Birbirinize bitmeyen sevgi ve ne olursa olsun yeri doldurulmayacak bağlılık bir hissediyor musunuz?
 • Kendinize döndüğünüzde onu özlüyor musunuz?
 • Karşılığında hiçbir şey beklemeden, kendinizi fark ettirmeden iyi niyetle hareket ediyor musunuz?
 • Onunlayken kalbinizin rahat ve huzurlu olduğunu hissediyor musunuz?
 • Ona korkusuzca her şeyinizi anlatabiliyor musunuz?
 • Karşınızdakini incitmemek için özen gösteriyor musunuz?
 • Düşünceleriniz ve davranışlarınız affedici, şefkatli, cömert ve merhametli, intikam duygusu olmayacak şekilde samimi mi ? (Evrende kin ve öç yoktur. Öç almak, insana mahsustur.)
 • Eşinizin olumsuz özelliklerinin farkındasınız ve bunlara, size zararı dokunmadan,şefkatli ve eğlenerek bakabiliyor musunuz ?
 • Kendi olumsuz yönleriniz için eşinizden destek isteyebiliyor musunuz ?
 • Yenilikler için birbirinize emek verirken,üstünüze düşeni karşılık beklemeden keyifle yapabiliyor musunuz?
 • Kendinize net bir şekilde ayna tutabiliyor ve kendinizi olduğunuz gibi sevdiğinizi söyleyebiliyor musunuz?
 • Eşinizi eleştirisiz kabul edebiliyor musunuz? “Özverili” sevgi tamamen şimdiki zamandadır.Geçmişteki olayları kullanmaz.Saf ve durudur. “SENI SEN OLDUĞUN IÇIN ÇOK SEVIYORUM” demenin keyfini yaşayın artık.